poniedziałek, 25 lipca 2022

Poprawny montaż wtyczki AC w falownikach STP 4 generacji - troubleshooting

 Poprawny montaż wtyczki AC w falownikach STP 4 generacji

Poprawny i właściwy montaż wtyki gniazda AC jest kluczowym punktem w montażu całego falownika. Ta prosta, jak by się wydawała czynność, źle wykonana jest w stanie doprowadzić do trwałej usterki falownika, która nie jest objęta gwarancyjną wymianą.

Aby poprawnie wykonać połączenie wtyki AC, należy przestrzegać odpowiednich długości, między innymi dla: usunięcia warstwy izolacyjnej z przewodów, skróceniu przewodów L1, L2, L3 oraz N w stosunku do przewodu PE oraz odpowiednim usunięciu ich warst izolacyjnych. 





Kompletny postęp prac, jest umieszczony w instrukcji eksploatacji, każdego falownika w rozdziale:
6.2.2 Podłączanie falownika do publicznej sieci elektroenergetycznej      
Również pomocny jest film, opublokowany na kanale SMA. 


Należy zwrócić uwagę, na charakterystytczny "klik" przy montażu wtyki AC, w 3 minucie widea. 


"Zamontowałem dziesiątki, a nawet setki tych urządzeń, wszystko mam dobrze" 

    To najczęstsze zdanie, które pada w pierwszym kontakcie z serwisem. Niestety i nawet najbardziej doświadzczoni monterzy popełniają błędy, pracując pod presją czasu, montując przecież "tak prosty" element jak przewody we wtyczce. 

Doświadczenie oraz liczba serwisowych zgłoszeń jednak pokazuje, że ten element montażu jednak nie jest przeprowadzony prawidłowo. Nieprawidłowo dokręcone przewody (obniżona przewodność) lub zbyt mała powierzchnia przewodnika powoduje wzrost wartości prądu a następnie nadmierne ogrzewanie się przewodów i wydalanie ciepła, które powoduje uszkodzenia obudowy wtyczki AC. 

Falownik mierzący rezystancję obwodów AC, rejestrując jej zwiększoną wartość sygnalizuje potencjalny błąd komunikatami:
Installation error
Phase(s) or neutral conductor not connected

Należy wtedy bezzwłocznie dokonać oględzin przewodów AC oraz skontrolować ich momenty dokręcenia oraz szczególnie odizolowaną powierzchnie przewodów fazowych oraz N. 

Długo zaniedbywany problem prowadzi bezpośrednio do fizycznych uszkodzeń elementów falownika. 

A oto wyniki niedokładnych montażu






W przypadku takiego uszkodzenia, falownik przestaje być objęty Gwarancją i niestety nie istnieje możliwość naprawy poza gwarancyjnej. Trudno bowiem, stwierdzić rozmiar uszkodzeń powstałym prądem zwarciowym. 

Co prawda samą wtyczkę można dokupić w zestawie montażowym (assembly kit), aczkolwiek w przypadku uszkodzeń gniazda wtyki, nie można już tej częsci wymienić. 

Przykład uszkodzej wtyczki oraz gniazda wtyki





2 komentarze:

  1. Ta strona o magazynach energii to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dowiedz się, jak innowacyjne technologie rewolucjonizują przechowywanie energii, otwierając drzwi dla zrównoważonej przyszłości. https://e-zpue.com/magazyny-energii/

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, że kwestie montażu przejmują na siebie fachowcy z ekipy montażowej a potem inna osoba sprawdza czy wszystko zostało zamontowane jak należy i tak samo działa. Jeśli szukacie firmy która wykona dla Was instalacje to w Małopolsce działa https://fiberlink.pl/fotowoltaika/. Warto sprawdzić jakie warunki mogą zaoferować.

    OdpowiedzUsuń

Rejestracja instalacji na Sunny Portalu

Serwisowa wymiana falownika STPXX 3 generacji

 Serwisowa wymiana falownika STPXX 3 generacji W przypadku wymiany falownika STP 3 generacji, należy pamiętać o: Falownik wymienny/docelowy ...

Sunny Portal - brak komunikacji pomiędzy serwerem a urządzeniem; błąd "721"